A Nürburgring különleges atmoszférája tökéletes helyszínt biztosít ehhez az eseményhez. A világ egyik legismertebb és legkeményebb versenypályája nemcsak a motorsport rajongóinak zarándokhelye, hanem a GTI-történelem szimbolikus központja is. A Volkswagen ezért döntött úgy, hogy a jubileumi világpremiert a híres Ring-Boulevardon tartja meg, több tízezer néző jelenlétében.

A Volkswagen különleges jubileumot ünnepel 2026-ban: pontosan ötven év telt el azóta, hogy bemutatkozott az első GTI modell, amely később a sportos kompakt autók egyik legismertebb ikonjává vált. A márka ennek alkalmából a Nürburgringi 24 órás versenyhétvégén (2026. május 14–17.) egyszerre tiszteleg a hagyomány előtt és nyit új korszakot. A legendás három betű – GTI – most először jelenik meg egy teljesen elektromos modellen is, ugyanis a Volkswagen itt mutatja be a nagyközönségnek az új ID. Polo GTI-t.

Az új ID. Polo GTI bemutatása mérföldkő a Volkswagen történetében. Ez lesz az első teljesen elektromos autó, amely megkapja a GTI emblémát. A modell célja, hogy az elektromos korszakban is megőrizze mindazt, amit a GTI név ötven éve jelent: sportosságot, vezetési élményt és hétköznapi használhatóságot. A Volkswagen ezzel egyértelmű üzenetet küld: a villanyautók világában sem mond le a klasszikus GTI karakterről. Bár a részletes műszaki adatokat még nem hozták nyilvánosságra, az új modell várhatóan azonnali nyomatékával, dinamikus gyorsulásával és sportos hangolásával próbálja majd továbbvinni a GTI-hagyományt.

A „Zöld Pokol” kihívása: három Golf GTI Clubsport 24h áll rajthoz
A jubileumi hétvége azonban nemcsak az elektromos jövőről szól, hanem a klasszikus motorsport iránti szenvedélyről is. A Volkswagen három Golf GTI Clubsport 24h versenyautót indít a legendás Nürburgringi 24 órás futamon, amelyet sokan a világ egyik legnehezebb hosszútávú versenyének tartanak. A Nordschleife, vagyis az „Északi hurok” – becenevén a „Zöld Pokol” – híres a rendkívül technikás vonalvezetéséről, gyors szintkülönbségeiről és kiszámíthatatlan időjárásáról. Egy 24 órás verseny itt nemcsak a sebességről, hanem a megbízhatóságról, a koncentrációról és a stratégiai gondolkodásról is szól.

A Volkswagen két autót indít az SP4T kategóriában, amelyek különleges jubileumi GTI dizájnt kaptak. Az 50-es rajtszámú autót Benjamin Leuchter, Johan Kristoffersson, Heiko Hammel és Nico Otto vezeti majd. A csapat célja egyértelmű: sorozatban harmadszor is kategóriagyőzelmet szerezni. A másik SP4T kategóriás autó a 76-os rajtszámot viseli, és Fabian Vettel, Timo Hochwind, Jonathan Mogotsi, valamint Nico Otto ül majd a volán mögé.

Emellett egy harmadik Golf GTI Clubsport 24h is rajthoz áll az SP3T kategóriában, 10-es rajtszámmal. Ezt az autót többek között a korábbi német válogatott labdarúgó, Max Kruse vezeti majd Christoph Lenz, Matthias Wasel és Jens Dralle társaságában. Mindhárom versenyautót a németországi Duisburgból érkező Max Kruse Racing készíti fel és indítja a versenyen.

A Golf GTI Clubsport 24h technikai szempontból is jelentős fejlesztéseken ment keresztül az előző évhez képest. A versenyautó teljesítménye 397 lóerő (291 kW), amelyet kifejezetten a Nürburgring extrém terhelésére optimalizáltak. Az egyik legfontosabb újdonság az aktív váltóhűtés, amely segít fenntartani a hajtáslánc megbízhatóságát a 24 órás igénybevétel során. A mérnökök emellett tovább finomították a motorvezérlést és a teljesítményleadást is. A súlycsökkentés szintén kulcsszerepet kapott. Miután 2025-ben már karbon-kompozit ajtókat alkalmaztak, most a csomagtérajtó is ugyanebből a könnyű anyagból készült. Ennek eredményeként az autó tömege pilóta nélkül mindössze 1200 kilogramm. A futóművet szinte minden részletében áthangolták, hogy megbirkózzon a Nordschleife kanyargós, hullámos aszfaltcsíkjával és a hatalmas terhelésekkel. A cél az volt, hogy az autó egyszerre legyen gyors, stabil és tartós. A Volkswagen a motorsport fenntarthatóságára is hangsúlyt helyez. Mindhárom Golf GTI Clubsport 24h az úgynevezett E20 üzemanyagot használja, amely 60 százalékban megújuló alapanyagokból készül.

A Volkswagen a versenyhétvégén nemcsak a pályán, hanem a közönségprogramok során is a GTI-modellekre helyezi a hangsúlyt. A Ring-Boulevard területén a látogatók több nagy teljesítményű Volkswagen modellt is megtekinthetnek majd. Külön érdekesség lesz a Golf R 24H tanulmányautó, amely előrevetíti a Volkswagen 2027-es Nürburgringi 24 órás versenyautójának koncepcióját.

A hétvége egyik leglátványosabb eseményének ígérkezik a GTI-parádé is. Közvetlenül a rajt előtt mintegy 40 GTI-modell hajt fel a Nordschleife pályájára, az első generációtól egészen a legújabb változatokig. A rajongók így egyszerre láthatják a GTI öt évtizedes fejlődését – természetesen az új ID. Polo GTI társaságában. A Volkswagen számára ez a hétvége nemcsak egy jubileum ünneplése, hanem annak demonstrációja is, hogy a GTI-szellemiség az elektromos korszakban is tovább él.



